De ce Școala 29?

• În anul școlar 2022-2023, școala noastră a avut 120 de absolvenți (8 șefi de promoție care au terminat ciclul gimnazial cu media 10) care au fost admiși la licee astfel:

• În anul școlar 2021-2022, şcoala noastră a avut 97 de absolvenţi (3 șefi de promoție care au terminat ciclul gimnazial cu media 10) care au fost admişi la licee astfel:
  • În anul școlar 2020-2021, şcoala noastră a avut 75 de absolvenţi (4 șefi de promoție care au terminat ciclul gimnazial cu media 10) care au fost admişi la licee astfel:Centralizator Admitere în funcţie de tipul de liceu – iulie 2021
  • În anul școlar 2019-2020, şcoala noastră a avut 112 de absolvenţi (8 șefi de promoție care au terminat ciclul gimnazial cu media 10) care au fost admişi la licee astfel:
  • Rezultate Evaluarea Națională pt. absolvenții claselor a VIII-a – Iunie 2020
  • 27 de elevi din clasele VII-VIII au susţinut şi promovat examenul de limbă germană Auf dem Weg zum DSD, nivel A2. Această certificare se echivalează cu examenul de bilingv pe care îl susţin elevii în vederea admiterii în clasa a IX-a cu predare bilingv germană.
  • Sprechen sie Deutsch? Din 2013 avem o clasă a V-a în care se studiază intensiv limba germană. Din 2014 avem un cadru didactic și un voluntar din Germania.
  • Derulăm proiecte cu Institutul Goethe şi cu Ambasada Germaniei din Bucureşti. Avem acreditare pentru examenul DSD 1 (Deutsches Sprachdiplom 1), nivel B1 (conform Cadrului european comun de referinţă pentru limbi străine).
  • Suntem o şcoală sigură:  avem pază specializată, camere de supraveghere video şi acces în curtea şcolii (reabilitată în septembrie 2013) pe bază de interfon.
  • Graţie unui colectiv omogen şi bine pregătit de cadre didactice, avem performanţe la concursuri şi olimpiade şcolare de nivel judeţean şi naţional.