Despre noi

Şcoala Gimnazială nr. 29 “Mihai Viteazul” Constanţa şi-a propus să fie o şcoală deschisă şi armonioasă, o şcoală în care toţi copiii sunt valorizaţi şi integraţi.

Cu profesionalism, dascălii şcolii noastre proiectează şi desfăşoară activităţi educative ce urmăresc asimilarea sistematică a cunoştinţelor din domenii diferite: cultural-ştiinţific, practic, tehnologic, în vederea dezvoltării personalităţii elevilor şi a asigurării integrării sociale.

În contextul actual care aduce în prim plan “educaţia pe tot parcursul vieţii”, “educaţia multiculturală” şi “educaţia pentru democraţie”, Scoala Gimnazială nr.29 “Mihai Viteazul” Constanţa are în vedere urmatoarele repere:

•  Educaţia nu este un sistem în sine, ci în folosul comunităţii;
  • Informatia si fomarea continua sunt vitale si de aceea se asigura in scoala o educatie de calitate, la nivelul standardelor europene;
  • Respectarea intereselor, abilitatilor si cerintelor fiecarui copil prin implementarea unor programe educationale care sa tina seama de aceasta diversificare;
  •  Asigurarea accesului la TIC pentru toti elevii şi cadrele didactice ale şcolii;
  • Dezvoltarea de competenţe pentru societatea cunoaşterii.